Korzystanie z wbudowanego modułu GPS jest całkowicie darmowe.
W zależności od ustawień telefonu oraz aplikacji możliwe jest, że telefon będzie łączył się z internetem w celu pobrania danych.
Możliwe są dwie sytuacje, w których telefon będzie pobierał dane z internetu:
- Włączona funkcja A-GPS - A-GPS to wspomaganie wbudowanego modułu GPS tak aby szybciej ustanowił tzw fix. Do tego celu potrzebuje połączenie z internetem aby pobrać najnowsze informacje związane z położeniem satelitów. Funkcja ta włącza się przy każdym włączeniu aplikacji do nawigacji oraz po utracie sygnału w trakcie nawigowania. Każdorazowo pobiera nie więcej niż kilkanaście kB. Można ją wyłączyć w ustawieniach telefonu w metodach pozycjonowania. Jej wyłączenie spowoduje jedynie dłuższy czas oczekiwania na ustanowienie sygnału z satelitów.
- Aplikacja do nawigacji łączy się z internetem - w zależności od używanego programu do nawigacji należy się upewnić, że dana aplikacji nie łączy się z internetem w celu pobrania map, wskazówek o ruchu drogowym czy innych informacji.






